Medya ile Dijital Medya Planlama ve Satın Alma Hizmeti

Dijital dünyada artık onlarca mecra ve bu mecraların yüzlerce reklam alanı var. Böylesine karmaşık bir dijital dünyada yönünüzü bulmakta zorlanabilirsiniz. Hedefinize ve başarınıza giden yollar gözünüze karmaşık görünebilir. Bu noktada hedef ve başarınıza uygun olan hamleleri yapabilmek için bu işi daha önce yüzlerce kez yapmış profesyonel bir ekibin know-how’larına ihtiyaç duyarsınız. Odak Medya tam da burada devreye giriyor. Yönettiğimiz yüzlerce kampanyadan edindiğimiz bilgiler doğrultusunda; hedefinize giden yolda atmanız gereken adımları bilmenin yanı sıra atmamanız gereken adımları da biliyoruz. Dolayısıyla “Bunca işi en iyi, en hızlı ve en az maliyet ile nasıl yapacağım” diye düşünmeyi bırakıp, yüzlerce kampanyadan edindiğimiz Know-how’larımızdan faydalanın.

Siz de Odak Medya’nın onlarca marka ve yüzlerce projesi arasında hak ettiğiniz yeri alın.

Sıkça Sorulan Medya Planlama Soruları

Odak Medya ile Medya Planlama çalışmalarına başlamadan hemen önce aklınızdaki bazı sorulara cevap vermek istedik. Dijital Medya satın alma sürecinde yanlış kararlar vermemeniz adına ve müşterilerimizden bize gelen sıkça sorulan soruları sizin için derledik.

Mecralar hitap ettikleri kitleye ve kendi içlerindeki anlaşmalı yayıncılarının kitlelerine göre farklılık gösterir. Mecra seçimi yaparken, markanın talebi, hedefi, kitlesi, bütçesi ve kampanya dönemi tek tek ele alınarak değerlendirilmeli ve uygun mecralar belirlenmelidir.

Odak Medya’da reklam bütçesi olarak belirlenen her kuruşun nereye gideceği önceden açık bir şekilde belirlenir ve sizin onayınıza sunulur. Onayınızla start verilir ve gerçekleşen bütçeler günlük olarak raporlanır. Bu doğrultuda başta belirlenen koşulların dışına çıkılmamış, sadık kalınmış olunur.

KPI’ı, (Key Performance Indicator – Anahtar Performans Göstergesi) ulaşılması istenilen hedef olarak düşünebiliriz. Her sektör, hatta her özellikteki ürün için ayrı ayrı KPI’lar tanımlanmalıdır. Çünkü her sektörün ve her kampanyanın kendine göre dinamikleri, buna bağlı olarak da değişen hedefleri vardır.

Büyük veri; toplumsal medya paylaşımları, ağ günlükleri, bloglar, fotoğraf, video, log dosyaları gibi değişik kaynaklardan toparlanan tüm verinin, anlamlı ve işlenebilir biçime dönüştürülmüş biçimine denir. Büyük veri, doğru analiz metotları ile yorumlandığında markaların stratejik kararlarını doğru şekilde almalarına, risklerini daha iyi yönetmelerine ve yenilik yapabilmelerini sağlar.

Online kullanıcıların internet ortamında bıraktığı her türlü parmak izi datayı oluşturur. Bu dataları analiz ederek ve anlamlandırarak yeni eğilimleri ortaya çıkarma imkanı, markaların dijital reklamcılıkta rekabet avantajı elde etmelerini sağlar. Dataların toplanması, analiz edilmesi ve marka için anlamlı bir bütün oluşturulup kampanyalara entegre edilmesi, markalar için maliyet ve zaman tasarrufu sağlar. Bu sayede doğru kişiye en kısa sürede en az maliyet ile ulaşılmış olur.

Data Management Platform: kullanıcı hareketlerini çerezler aracılığı ile etiketleyerek kategoriler oluşturan, daha sonra elde ettiği dataları DSP’lere sunarak başarılı bir hedef kitle çalışması gerçekleştirilmesini sağlayan programatik ağdır.

Demand Side Platform: Reklamın görüntüleneceği alanın satın alma işlemini kolaylaştıran bir yöntemdir. Uygulama reklam veren firmaların en uygun dijital verileri toplamasına ve eş zamanlı şekilde açık artırmaya gitmesine yardımcı olmaktadır.

Supply Side Platform: DSP ile eşdeğer olmakla beraber yayıncı etrafında yer alan reklam yönetimlerinin daha iyi olmasını sağlar. En kısa tanımıyla; display, video, native veya mobil envanteri bulunan yayıncıların, envanterindeki reklam alanlarının yazılım aracılığı ile reklam verenler tarafından satın alınmasını sağlayan platformlardır.

Sohbet
Whatsapp Destek
Merhaba size yardımcı olabilir miyiz?